Drewniane pionki do gry - zrób to sama!

Napisała - poniedziałek, lipca 10, 2017

Gry planszowe są nieodłącznym elementem naszych zabaw. Największą frajdę sprawiaj gry i jej elementy, które robimy sami. Robiliśmy już planszę do warcabów, do gry w kółko i krzyżyk czy do chińczyka. W naszej kolekcji nie było jeszcze  własnych drewnianych pionków do gry! Uległo to zmianie i mamy 6 bajkowych postaci-pionków. Jak je zrobić, przeczytacie poniżej.


Drewno to bardzo ciekawy i łatwy w obróbce materiał. Decoupage serwetkowy, malowanie, kolorowanie pisakami, transwery.  Możliwości jest masa! Pokazywałam już zakładkę w stylu Minecraft, ozdobioną cienkopisami. 


Pora na pokazanie jak zrobiłam pionki do gry! Pierwsza myśl była taka, żeby zrobić Bolka i Tolę. Każde z nich, po 3 sztuki (mam 6 pionków-3 chłopców i 3 dziewczynki). Miały służyć do gry w kółko i krzyżyk. Jednak po burzy mózgów z przyjaciółką (isjek) zrobiłam 6 różnych postaci. Łączy je to, iż są to postacie znane z bajek i książek dla dzieci.

Gdzie kupić drewniane pionki do gry?


Moje pionki pochodzą ze sklepu Dominiki, czyli Domowe Montessori. W sklepie są pod nazwą pacynki, ponieważ tak na prawdę są to pacynki! U dołu maja otwory na palce. My je wykorzystaliśmy jako pionki do gier. Jednak to nie ich jedyne zastosowanie, ale o tym na końcu posta. 

Czym ozdobić pionki-pacynki?


My pomalowaliśmy je farbami plakatowymi. Mogą być również farby typowo do drewna jak również akryle. Plakatówki dobrze trzymają się drewnianej powierzchni, a po lakierowaniu ich kolor jest intensywny i tak szybko nie blaknie.

Co jest potrzebne do zrobienia pionków?


Potrzebne będą:
 • pionki - ja mam 6 sztuk ze sklepu Domowe Montessori
 • ołówek
 • gumka do mazania
 • farby plakatowe
 • pędzelek
 • kubek z wodą
 • ręcznik papierowy
 • pomysł
 • kolorowe mazaki

Wykonanie pacynek-pionków


Krok 1 : Oczyszczamy z pyłów pionki i szukamy pomysłów na postać jaka ma być namalowana.
Krok 2 : Ołówkiem rysujemy kształt. Jeśli to ma być konkretna postać, rysujemy jak najwięcej szczegółów. Błędne kreski wymazujemy gumką. 
Krok 3 : Dość gęstą farbą malujemy postać. Skórę zostawiłam bez koloru. Barwa drewna odpowiada odcieniowi skóry moich bohaterów.
Krok 4 : Po zakończonym malowaniu, gdy farba dobrze wyschła możemy poprawić kontury cienkim mazakiem (ja użyłam brush penów). Tak samo zrobiłam twarze. Farba za bardzo rozmazywała wszystko. Brush pen sprawdziła si super.
Krok 5 : Po całkowitym wyschnięciu lakierem do paznokci pomalowałam figurki. Nie próbowałam lakieru do drewna. Sprawdzę czy taki lakier nie rozmaże farb plakatowych. 

Lakier schnie bardzo szybko i już po 2-3 minutach możemy bawić się pionkami!Postacie na pionkach

Powstały 4 charakterystyczne postaci - Bolek, Lolek i Tola oraz Czerwony Kapturek oraz dwie do dyskusji. Są nimi Jaś i Małgosia. Tutaj można podstawić każde inne pasujące dzieci z bajek.  W praktyce tylko wyobraźnia nas ogranicza jeśli chodzi o dobór postaci.
Jakość pionków


Pionki świetnie trzymają farbę, są poręczne i lekkie. Ołówek zmazuje się bez problemów, więc można poprawiać wiele razy.  Średnica pionka to 2,5 cm, wysokość 9 cm. Pani i Pan mają inne kształty.  Cena pionka to 1,72 zł za sztukę.

Inne zastosowanie pionków


 • Pionki można wykorzystać jako postacie w teatrzyku, nakładane na palce świetnie się sprawdzają. 
 • Jako laleczki do ubierania. Stroje z filcu, bibuły, pianek, itp. Np stroje odpowiednie dla jakiegoś kraju.
 • Jako symbol swoich uczuć. Doklejenie odpowiednich buziek może posłużyć jako okazanie swoich uczuć. 
 • Jako pojedyncze pionki w grze lub w grze kółko i krzyżyk (np.dziewczynki kontra chłopcy)
 • I wiele więcej, dajcie się ponieść wyobraźni!


Spodobają Ci się również:

6 opinii

 1. Ale fajne! Nie wiedziałam, że można takie kupić! Super pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 2. Aleksandra Nobody11 lip 2017, 08:07:00

  Super pomysł! Uwielbiam gry planszowe, ale nigdy nie wpadłam na to, że mogę stworzyć ją sama :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Katarzyna Mirek13 lip 2017, 08:06:00

  Ale fajne te pionki. Nie wiedziałam, że można zrobić takie cuda i to samemu

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne! I unikalne! :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)

>