Może pomnożę - trening z tabliczki mnożenia

Napisała - piątek, marca 17, 2017

Tabliczka mnożenia to coś co pamięta się całe życie. Najpierw trzeba się jej nauczyć i poćwiczyć, by z pamięci nie wyleciała. Nauczyłam syna mnożyć do 100 w 2 dni, potem były karty matematyczne Grabowskiego, a teraz ćwiczymy z grą "Może pomnożę". To gra dla maksymalnie 6 osób, ale trzeba wykazać się szybkością umysłu!"Może pomnożę" to gra Wydawnictwa Alexander. To polska firma, która ma ciekawe gry, w średnich cenach. Mała plansza, 6 kwiatków z wyjmowanymi żetonami i tylko 2 pionki. Jak można grać w 6 osób, tylko 2 pionkami?

Przygotowanie do gry


Rozkładamy planszę do gry tak, by każdy gracz miał dobrą widoczność i dostęp do niej. Pionki ustawiamy w oznaczonych miejscach. Klepsydrę i kostkę kładziemy obok planszy. 

Gracze biorą kwiatki-plansze, a żetony kładziemy do pudełka. Wszystko przygotowane pora grać.

Zasady gry


Pierwszy gracz, rzuca kostką 2 razy. Pierwszy rzut - przesuwa pionek czerwony o liczbę pól wskazaną przez kostkę. Drugi rzut - przesuwa pionek niebieski. Teraz jego zadaniem jest pomnożenie obu liczb, na których stoją pionki w czasie wyznaczonym przez klepsydrę. 

Gdy zdąży, otrzymuje żeton i wkłada go w kwiatek. Potem następuje pora na kolejnego gracza. 

Są również pola zielone i czerwone! Zielone, oznacza że przy dobrej odpowiedzi, gracz otrzymuje 2 żetony. Na czerwonym zaś, gdy odpowie błędnie traci jeden żeton. 

Mnożenie obejmuje zarówno niskie wyniki, jak i te naprawdę wysokie. Najwyższy możliwy wynik to 210 (15x14). Wygrywa to osoba, która pierwsza będzie miała ułożony cały kwiatek.
Jak się Nam gra?

Przy mnożeniu do 100, Adaś nie miał problemów. Schody zaczęły się powyżej tej liczby. Nie uczył się mnożenia jeszcze do ponad 200. Wspólnymi siłami wytłumaczyłam mu jak może mnożyć takie duże liczby. Teraz idzie mu to dużo sprawniej. 

Podobny problem miał przy mnożeniu np 12x8. Teraz rozdziela sobie 12 na dwie liczby - 10 i 2. Mnoży osobno każdą przez 8 i dodaje wyniki. Myśli szybko, wyniki zazwyczaj są prawidłowe i zdobywa kolejne żetony, a co za tym idzie umiejętności.

Jest to prosta graficznie i w zasadach gra, która pomoże dzieciakom w szybszym odpowiadaniu na wynik mnożenia. Dla dzieci, które dopiero się uczą mnożenia, klepsydra będzie irytująca. Wtedy polecam jej odłożenie. 

Dzieciaki mogą grać w nią samodzielnie lub z dorosłymi. I tu wcale nie oznacza że dorosły wygra! Bowiem mimo poprawnych odpowiedzi, przegrałam. Adaś miał szczęście do zielonych pól, przy czym zgarniał po 2 żetony na raz. 

Cała rozgrywka trwa do kilkunastu minut. Taka fajna, edukacyjna rozgrywka na rozruszanie szarych komórek. Z pewnością spełnia swoje edukacyjne zadanie!

Cena gry również nie jest wysoka, gdyż zaczyna się już od 15 zł. Więcej gier od tego wydawcy w jego sklepie - Alexander.

Ja Wam polecam jako uzupełnienie wiedzy o tabliczce mnożenia. 


Spodobają Ci się również:

5 opinii

 1. Rewelacja! Nie wiedzialam, ze jest gra z wykorzystaniem tabliczki mnozenia. Super pomysl dla corki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dominika Ławicka17 mar 2017, 12:27:00

  Nauka tabliczki mnożenia to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Blondynki Kreatywnie18 mar 2017, 20:02:00

  Ojej super dla jednej z moich blondynek będzie idealna

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawo Adaś! Szczęście też się liczy :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)