Gorzka czekolada o wartościach w prosty sposób

Napisała - środa, marca 01, 2017

Co dla Was jest ważne w życiu? Czego chcecie nauczyć swoje dzieci? Miłość, szacunek, uprzejmość, a może że świat jest taki niesprawiedliwy i trzeba dbać tylko o siebie? "Gorzka czekolada" to książka nie tylko dla dzieci, o wartościach jakie w życiu powinniśmy cenić najbardziej. Czy można być szczęśliwym bez szacunku, życzliwości czy uczciwości?


gorzka czekolada

Nigdy za mało nie ma czegoś takiego jak samodyscyplina czy życzliwość wobec innych. Już od najmłodszych lat wpajamy dzieciom dobre zachowania, które uczą nas jak być dobrym człowiekiem. W życiu różnie jednak bywa. Nowe towarzystwo, problemy. Gdzieś po drodze gubimy to co ważne.

W tej książce znajdziecie najważniejsze pojęcia i historie dzieci z życia wzięte o ważnych sprawach. 

Jakie ważne sprawy są poruszone w książce "Gorzka czekolada"


Znalazło się tu 15 różnych opowiadań. Każde z nich dotyczy innego zagadnienia. Szacunek, życzliwość, pokojowość, odpowiedzialność, odwaga, przyjaźń , piękno, mądrość i inne. 

Na początku opowiadania wyjaśnione jest pojęcie o którym będzie mowa. A potem już zostaje tylko czytać. Takie codzienne sprawy, widziane okiem dziecka. Pojawiają się w nim różne emocje, które opisuje, trudności, które napotyka na swojej drodze, znajduje w sobie siłę by zachowywać się jak dobry i pełen szacunku człowiek.

Każdy rozdział/opowiadanie to kilkanaście stron historii. Każde z nich opowiada inny młody człowiek. Pisane prostym językiem, który czyta się z  łatwością i z równą łatwością trafia prosto do serca czytelnika."Uczciwość"


Paweł, Julia, mama i babcia mieszkają razem. Pensji mamy ledwo starcza. Dlatego też Paweł zarabia pieniądze pomagając sąsiadce, wyprowadzając jej psa. Czasem chodzi z nim jego siostra. Pewnego dnia jadą ze starszą kobietą i jej wnuczką na działkę. Wnuczka pani Zofii, jest bogatsza, ma markowe ubrania i piękne kredki, których zazdrości Julka. 

Po powrocie okazuje się że niebieska kredka Ilony zniknęła. Paweł znajduje ją w rzeczach Julki. Wie że nie stać ich nawet na kredki, kradnie  ją. Brat staje na wysokości zadania i tłumaczy siostrze że to nie jest uczciwe. Dziewczynka oddaje kredkę i przeprasza za całe zamieszanie. 

W tej historii również Paweł nie rozumiał na początku uczciwości kolegi z basenu. Gdy doszło do tragedii, dopiero zrozumiał co chciał przekazać mu drugi chłopiec. A co takiego to było? Przekonacie się czytając całe opowiadanie. Każda kolejna historia otwiera nam oczy i serca na różne sprawy. Jako dorośli często sprawy postrzegamy inaczej. Ta perspektywa dziecka czasem zaskakuje, wzbudza empatię i szacunek. Na 300 stronach książki być może znajdziecie podobne zachowania ze swojego środowiska. Wspólne czytanie z dzieckiem tej książki, na pewno wniesie wiele rozmów, przemyśleń i być może zmian zachowania? 

To taka pozycja, którą po prostu trzeba przeczytać, przemyśleć i pamiętać. Jest to zbiorowa pozycja, wydana przez W. Prószyński (kup "Gorzka czekolada"). Cena książki to 32 zł. 

Przedział wiekowy książki to 11-15 lat. Jednak młodsze dzieci, jak i dorośli wiele z niej skorzystają. 

Spodobają Ci się również:

4 opinii

 1. "Dlatego też Paweł zarabia pieniądze pomagając sąsiadce, wyprowadzając jej psa." - w związku z czym popełnia przestępstwo. Po pierwsze, wg prawa polskiego dzieciom nie wolno pracować. Po drugie, nawet jeśli miałby odpowiedni wiek, wykonuje usługę, od której należy odprowadzać podatek. Prawo więc łamie również sąsiadka. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna propozycja. Na pewno kiedyś podsunę ją mojej córce, a wcześniej może też i innym, trochę starszym dzieciakom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super dzieciaczki4 mar 2017, 09:52:00

  Bardzo ważne kwestie porusza ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja cenię przyjaźń, zaczynam też coraz bardziej doceniać pojedyncze momenty w życiu, piękno chwili.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)