Hexx - najszybsza układanka na świecie!

Napisała - sobota, stycznia 28, 2017

Hex czyli sześciokąt. Kojarzy się głównie z plastrem miodu. Teraz również ze świetną układanką pod podobną nazwą - Hexx. Pierwszy raz spotkałam się z nią na spotkaniu Grajmy!, a od tej pory Adaś jest nią zachwycony! A co to za układanka?Małe, niepozorne pudełko a w nim 72 kafelki w kształcie hexów, instrukcja i 8 znaczników rund - my ich używamy do punktacji. 

Zasady zabawy są banalnie proste! Musimy układać nasze kafle tak, by co najmniej 2 bokami stykały się z już  wyłożonymi. Oczywiście muszą pasować kolorystycznie!

Ale jest pewne ulepszenie, a mianowicie, po ułożeniu kafelka w odpowiedni sposób, możemy pozbyć się nawet 6 kafli z ręki! Ale jak to zrobić?


 • Gdy pasują 3 trójkąty naszego kafelka, możemy oddać komuś z graczy 2 nasze kafle
 • Gdy do ułożonych 4 trójkąty z naszego hexa pasują - oddajemy 4 kafle z ręki
 • Gdy 5 pasuje - oddajemy 6 hexów
 • A gdy pasuje nam cały hex - wygrywamy! 
Ale od początku!

Tasujemy kafelki i każdemu z graczy rozdajemy po 15 kafelków. Każdy stosik leży zakryty przed graczem. Gdy gramy w 5 osób - każdy otrzymuje 13 hexów.

Z 7 hexów układamy na stole kształt litery Y - pasującymi trójkątami. Na znak, wszyscy gracze odkrywają pierwsze swoje kafle i szukają pasujących miejsc. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kafelków.

Gdy nie widzimy pasującego kafelka, odkrywamy kolejny, a poprzedni ląduje pod nasz stosik.

Gra jest na prawdę szybka! Trzeba nieźle wytężyć umysł i oczy, aby być szybszym niż przeciwnicy. A możliwość podrzucenia graczom swoim kafelków daje kolejne atrakcje podczas zabawy. Jedna runda trwa dosłownie 3-4 minuty, a czasem nawet krócej. 

Najprościej mówiąc to domino, tylko  w innym kształcie i o wiele szybsze!


Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia, ale myślę że młodsze dzieci też dadzą radę - gdy damy im wolną rękę i nie będziemy ograniczać ich czasem. 

Hexx wymaga koncentracji, uwagi, logicznego myślenia i poczucia humoru, by nie rzucić kafelkami, gdy przeciwnik nas zarzuca swoimi. Mimo prostych zasad jest świetną rozgrywką na rozruszanie czy nawet szybką partię podczas przerwy w szkole. 

Polecam gorąco! Dzieciaki uwielbiają, ja również. Cena regularna to 45 zł. Ale można ją kupić od sporo taniej. Ja za nią płaciłam tylko 26 zł.

Więcej o grze  i recenzji na stronie Rebel. A gra wyszła spod skrzydeł FoxGames.


Spodobają Ci się również:

2 opinii

 1. Przypomina mi to dzieciństwo, miałam taką mozaikę do układania, jak byłam mała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha, my też już w nią grałyśmy! Świetna gra! :-)
  Chociaż widzę już, że z córką nie mam szans...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)