Tytus, Romek i A'Tomek poznają historię Hymnu Polski!

Napisała - czwartek, listopada 03, 2016

Hymn to najważniejsza pieśń śpiewana w Polsce. Ale jak on powstał? Jaka jest jego historia? Chłopcy zapraszają Was na wycieczkę po historii Polski, byście i Wy poznali te fascynujące przygody.


Tytus, Romek i A'Tomek to 3 przyjaciele, którzy wędrują po kartach historii Polski i wraz z Papciem Chmielem zapraszają czytelników do poznania ważnych faktów historycznych. Spokojnie! To nie jest podręcznik historii. Jest bowiem to komiks ze śmiesznymi dymkami.

Bardzo duży format książki-komiksu wprowadza nas w świat historycznych wydarzeń. Każda karta zawiera jedną pełną stronę ilustracji. Druga jej strona jest pozostaje pusta. Na stronie zapełnionej, po prawej jego stronie czeka na nas historyjka. 

Nie jest to jednak zwykła książka, ponieważ otwieramy ją do góry, by móc przeglądać zawarte w niej treści. 

Już w przyszłym roku, wypada 90 rocznica zatwierdzenia "Mazurka Dąbrowskiego" jako Narodowego Hymnu Polski. To nie przypadek. Na pierwszej karcie widnieje tekst Hymnu, a także historia w kilku zdaniach. 

Dalej już czeka na nas masa przygód przez różne epoki. Chłopcy rozpoczynają swoją przygodę od spotkania w Krakowie 24 marca 1794 r, gdzie wzywał ludzi do powstania narodowego. Potem wydarzenia potoczyły się szybko. Walka za walką. Toczyli boje najpierw z Rosjanami, później doszły również Prusy. Oho! Ale cóż to! tytus trafia na dwór carycy Katarzyny II, gdzie zostaje bawidamkiem. Od środka obserwuje jak dzielą Polskę między siebie - Rosja, Austria i Prusy dzielą ziemie, ale i Tytusowi przypada nawet kawałek. 

Po wielu walkach, ucieczce Tytusa od carycy trafili na dwór do samego Henryka Dąbrowskiego! Jak również Józefa Wybickiego poznali osobiście i wyrazili chęć pomocy przy pisaniu pieśni, która będzie nawoływała do walki, będzie otuchą i przypomnieniem, że walczą o wolność, którą nam zabrano.

Teraz zaczyna się prawdziwy wehikuł czasu. Przy pomocy aparaciku, przenoszą się w lata różnych władców szukając takich bohaterów, którzy wpiszą się w hymn. Tym sposobem spotkali Jana III Sobieskiego, a nawet zawitali na dwór Jana II Kazimierza Wazy. Wędrowali w przeszłości, aż znaleźli Czarneckiego, który idealnie pasował do ich dzieła.
Co ich jeszcze spotkało? Co im się przytrafiło i jak wyglądała dalsza część? O tym musicie przekonać się sami. Jeśli lubicie komiksy, specyficzne ilustracje to ta książka może Wam się spodobać. 

Tekst, którym jest pisany zawiera masę starodawnych zwrotów, kilka ważnych osobistości i dat. Ważność tekstu przeważa nad ilustracjami ( mnie ilustracje średnio przypadły do gustu). Całość tworzy fajną lekcję historii dla dzieci.

Autorem książki Henryk Jerzy Chmielewski.
Wydawnictwo Prószyńki - tu też możecie o niej poczytać i kupić - "Tytus, Romek i A'Tomek poznają historię hymnu Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". Cena 38 zł.
Twarda oprawa, bardzo duży format i mocny, gruby papier. 

Spodobają Ci się również:

1 opinii

  1. Zdecydowanie brakuje nam książek o takiej tematyce... A że Dusia lubi komiksy to muszę nad tą pozycją pomyśleć ;-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)