Pozytywna dyscyplina - by wychować dziecko w miłości i szacunku

Napisała - środa, lipca 13, 2016

Pozytywna dyscyplina

Z czym się Wam kojarzy pojęcie pozytywna dyscyplina? Czy takie coś jest w ogóle możliwe? Co trzeba o niej wiedzieć? Czym się charakteryzuje? Pozytywna dyscyplina może okazać się całkiem fajna, jeśli poznacie jej zasady. Kto jest gotów zmienić swoje zachowanie i wprowadzić taki system w życie?


"Pozytywna dyscyplina" to książka, której autorką jest Jane Nelsen. Była to typowa matka, taka jak większość z nas. Irytował ją bałagan, karała dzieci, walczyła z nimi w imię dobra. Wiedziała jednak że nie tędy droga i postanowiła to zmienić. Poznała pozytywną dyscyplinę. Powoli wszystko zaczęło się zmieniać. Zmieniła swoje podejście, zmieniła swoją rodzinę i naucza teraz innych jak to zrobić!

Pozytywne podejście

Pierwszy rozdział książki w wprowadza nas powoli w świat pozytywnej dyscypliny, czym jest, ale również jasno mówi jak jest teraz. Jak świat się zmienił, jak zmienili się ludzie. Chcemy dla dzieci jak najlepiej, ale często brakuje nam cierpliwości czy dyscypliny by spełnić wymagania. Dzieci maja mniej szans na samodyscyplinę, organizację i samodzielność. Często ich wyręczamy bo będzie szybciej, wygodniej. To jednak nie jest dobre. 

Tu również poznacie 3 główne podejścia do interakcji dziecka i dorosłej osoby. Są to nadmierna surowość, pobłażliwość oraz pozytywna dyscyplina. Poznacie na przykładach również jakie to są zachowania. Może się okazać że podobne zachowania obserwujecie we własnym domu. 

Jednak właśnie o to chodzi. By zobaczyć to z boku, że jednak nie wszystko jest tak jak chcemy. Zmiana zachowania pozwoli na spokojniejsze życie rodzinne i jeszcze więcej radości!Kara - przecież to działa!

Czy kara działa? Na pierwszy rzut oka wydaje się że działa. Przecież dziecko nie robi już tej rzeczy. Jednak czy faktycznie wie, że takie zachowanie jest niepożądane? Często również planuje co zrobić by się zemścić na rodzicu i wszystko zaczyna się od nowa. Chyba nie oto chodzi! 

Karząc dziecko pokazujemy, że nie mamy pomysłu jak rozwiązać problem i idziemy na łatwiznę, która okazuje się być błędnym kołem. Może lepiej zastanowić się nad tym zachowaniem niż od razu wymierzać karę. Rezygnując z kary na rzecz zastanowienia się nad rozwiązaniem problemu wykonujecie już pierwszy krok w stronę pozytywnej dyscypliny.

Cztery "R" kary pomoże Wam zrozumieć przebieg kary i jej konsekwencje.


Cztery kryteria pozytywnej dyscypliny

By można było powiedzieć, że stosujemy ten rodzaj wychowania muszą być spełnione pewne warunki. Pomogą tutaj wypisane i opisane w książce te kryteria. Jest to podstawa, która pomaga zrozumieć czy nasze zachowanie jest dobre czy wymaga poprawy.


Cztery kroki do współpracy

By pozytywna dyscyplina mogła przebiegać w sposób odpowiedni rodzice i dzieci muszą współpracować. Bez tego nie uda się wypracować odpowiednich zachowań, szacunku i wzajemnej pomocy. Podobnie jak przy 4 kryteriach pozytywnej dyscypliny mamy wypisane tu i wyjaśnione na czym ona polega. Celowo zaznaczyłam sobie takie miejsca w książce, by móc szybko do nich wrócić w chwili zwątpienia. 


Trzy "P" pomyłek

Każdy z nas ma prawo do pomyłki. Nikt nie jest idealny. Najważniejsza jednak jest umiejętność przyznania się do błędu a następnie wspólne rozwiązanie problemu.

Ile razy było nam wstyd gdy błędnie oskarżyliśmy dziecko lub pochopnie powzięliśmy dziecko? Cisza, by się nie wydało. Bo przyznanie się może być odebrane jako skraj głupoty przez dorosłego lub potwierdzenie możliwości manipulacji według dziecka. Prawda jest taka, że takim zachowaniem, przyznaniem się do błędu okazujemy szacunek dziecku i sobie. W ten sposób uczymy go, że nie musi się wstydzić przyznania do błędu.


Czym jest błędny cel?

Każdy rodzic chce jak najlepiej, jednak dziecko obierając błędny cel mija się z prawdziwym celem jakim jest przynależność. Gdy jest niegrzeczne, rodzice zwracają na niego uwagę. Gdy jest władcze, rządzi mamą też osiąga swój cel". Jednak w rzeczywistości jest odwrotnie. Gdy poznamy błędne cele, będziemy mogli wypracować z dzieckiem te prawdziwe, pożądane cele. A błędne staną się przeszłością.


Co to są logiczne konsekwencje?

Każde zachowanie i decyzja wiążą się z konsekwencjami. Teraz tylko trzeba określić jakie one będą. Czy to będą konsekwencje logiczne, naturalne? Najlepsze oczywiście są najlepsze. Warto jednak poznać cztery "P" logicznych konsekwencji. 

Konsekwencją naturalną czy logiczną nie może być kara! Nie jest ona konsekwencją bo poniża dziecko, nie ma tu grama współpracy ani szacunku. 


Pytania. Jak je zadawać by były pełne ciekawości?

Ten rozdział bardzo mi się podoba. Zamiast rzucać stwierdzenia i rozkazy warto zastanowić się jak pomóc dziecku zadając pytanie skłaniające go do myślenia, dając szacunek, okazując miłość i zainteresowanie.

Taki przykład. Dziecko rozlewa na podłogę sok. Zamiast krzyczeć " Co żeś zrobił?! Idź po szmatkę i wytrzyj to!".  Dziecko jest osaczone, bez możliwości samodzielnego myślenia. 

Można zamienić to na takie wyrażenie " Co się stało? Co trzeba zrobić, by znów był porządek?" Dajemy dziecku możliwość samodzielności, nie oskarżamy, ale wspieramy.


Spotkania klasowe i rodzinne

Genialny pomysł! Na potrzeby spotkań tworzymy listę problemów do rozwiązania. Na początku takiego spotkania kierujemy komplementy w stronę drugiej osoby, tak by każdy otrzymał choć jedną miłą wiadomość.

A następnie zostaje omawiany problem. Bez oskarżeń, obwiniania. Każdy ma prawo do powiedzenia swojej propozycji rozwiązania problemu. W atmosferze szacunku znajdujemy najlepsze rozwiązanie. 

Po wpisaniu na listę problemu, już on staje się lżejszy. Bo mamy pewność że zostanie on wzięty do rozważenia i rozwiązania. 


Co mi dała "Pozytywna dyscyplina"?

Pokazała możliwości na polepszenie współpracy z dzieckiem. Co zrobić w chwili zdenerwowania, jak zmienić "niegrzeczne" dziecko w dziecko pełne szacunku, empatii, pewne siebie. Wiadomo, że nie od razu wszystko uda się zmienić, ale będziemy pracować nad tym. Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej. Adaś stanie się pewny siebie, skupimy się na mocnych stronach by te słabsze nieświadomie zostały również wzmocnione. By zyskał pewność siebie, która pozwoli mu rozwinąć skrzydła. Będzie wiedział, że zawsze może przyjść z problemem. 

To co opisałam tutaj, to tylko najważniejsze dla mnie rzeczy. Takie "must have" wiedzy o pozytywnej dyscyplinie. A książka zawiera o wiele więcej cennych informacji!


Czy warto przeczytać tę książkę?

Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie współpracy z dzieckiem ale również z dorosłymi członkami rodziny, pozytywne podejście do problemów to ta książka jest dla Ciebie. Pomoże zrozumieć jakie konsekwencje ma kara, jak wypracować lepszy schemat wychowania. 

Książka Jane Nelsen została wydana przez Wydawnictwo Co Ja Na To. Cena regularna to 39 zł. 

Spodobają Ci się również:

3 opinii