Co ma wspólnego ptaków śpiew z matematyką?

Napisała - piątek, maja 06, 2016

Czy matematyka jest również w ptasim śpiewie? Jak myślicie? Czy to możliwe? Dla nas ona tam jest! Matematyka dźwięku, czyli połączenie śpiewu ptaków i matematycznych obliczeń.


Co mają więc wspólnego ptaki, ich śpiew z królowa nauk? Dla nas mają dużo. Zapraszam do czytania i słuchania. 

Mieszkając na wsi, z ogrodem, otoczeni polami, lasami ptaków u nas dostatek. Na podwórku kaczki i kury, ciut wyżej sierpówki, pliszki, wróble, dzięcioły i sójki! W dali słychać żurawie i gęsi gęgawy. A to wszystko, gdy wyjdziemy na dwór. 

Bociany - nasze piękne polskie ptaki! Biało-czarne, z czerwonymi nogami i dziobem. 3 kolory - witaj matematyko! A ile dźwięków wydają na raz? 1, 2 a może dużo więcej? Ile klekotów słyszycie?  Ile młodych będą miały? Ach ten ich taniec godowy!Żuraw - kolejny cudowny ptak. Piękne nawoływania partnera, równe cudne tańce gotowe. A kolory?Wszelkie odcienie szarości. Jak duży jest ten ptak, czy dużo większy od bociana? O żurawiach pisałam w ramach Małego Przyrodnika.


Sójka - kojarzycie błękitne piórka które migają kilka metrów nad ziemią? To właśnie sójka. Sprytny z niej ptaszek! Uwielbia orzechy, a gdy nie może dostać do środka, zrzuca orzech na kamień i może wyjeść środek. A tutaj ile kolorów widać? Brąz, błękit, biel, czerń... A ile palców na nogach? 

A jeśli chodzi o jej śpiew to jest strasznie głośna! Nawołuje inne ptaki, wskazując im np gdzie są pyszności.

obserwacja przyrodnicza

Szpak
- czarny, nieduży ptaszek, z odcieniem zielonego o błyszczących piórach. A czy wiecie że on również umie pięknie śpiewać?


Pliszka siwa - trochę czarnego, białego i dużo szarego. Bardzo zwinny ptaszek, lekki i zwinny. Ile jajek znoszą? 

A dzięcioł? Jak śpiewa, czy jest głośny? Ile odgłosów słychać pośród wiśni i jabłoni!Gdy tylko nagram kolejne śpiewy ptaków dodam je również! Na razie matematyka dźwięku zawiera 3 filmy, ale to dopiero początek.

Co sądzicie o takiej matematyce?Spodobają Ci się również:

1 opinii

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)