Kosmiczni podróżnicy- Dziecko na warsztat

Napisała - poniedziałek, marca 21, 2016

Marzec to czas podróży. Małych i dużych. Gdy zajmowaliśmy się astronomią powstała gra. Teraz poszliśmy o krok dalej i poznaliśmy kilka osób, które poleciały w kosmos. Kto to był? Kiedy? 


Loty w kosmos zaczęły się kilkadziesiąt lat temu. Kto był pierwszy? Czy tylko ludzie latali? Okazuje się że w kosmiczne przestworza latały również zwierzęta - psy, myszy a nawet muszki owocówki!

W czeluściach domowy przygotowałam dla dzieci materiały, z których powstał plakat. Zawarte zostały najważniejsze informacje - data, czy misja została ukończona, kto należał do załogi. Na początku zajęć omówiliśmy sobie, kto leciał w przestworza kosmiczne. Dzieci dowiedziały się że nawet muszka owocówka miała swój debiut! Ależ było zaskoczenie!

Po omówieniu kto kiedy i gdzie, przystąpiliśmy do stworzeniu napisu "Loty kosmiczne". Wycięte litery kolorowaliśmy na swój własny sposób. A następnie zostały naklejone na plakat.

A kto znalazł się na plakacie i dlaczego?

 • pies Łajka - drugie żywe stworzenie ( pierwsze to muszka owocówka), które wyleciało poza orbitę ziemską, miało to miejsce w roku 1957 r, sonda Sputnik 2
 • Łuna 2 sonda, która zderzyła sie jako pierwsza z Księżycem
 • Łuna 3 -  pierwsze zdjęcie Księżyca - 4.10.1959 r
 • Sputnik 5 - muszka owocówka, Biełka, Striełka, myszy lecą w kosmos. Wróciły żywe z przestrzeni kosmicznej
 • Szympans Ham poleciał za orbitę ziemską statkiem Mercury-Redstone 2 w 1961 r
 • Pierwszy człowiek, który okrążył Ziemię w 1 godz 48 min -12.06.1961 r - Jurij Gagarin
 • Łuna 9 miękkie lądowanie na Księżycu - 31.01.1966 r
 • Lot załogowy na Księżyc - kapitan Frank F. Bosmann, statkiem Apollo 8 21,12.1968 r , okrążył Księżyc 10 razy i wrócił na Ziemię.
 • Apollo 11 - 16-20.07.1969 r - rakieta Saturn V, Neil Armstrong Edwin Aldrin wychodzą na Księżyc, spędzają tam 21 godzin 36 min oraz zbierają skały 21,55 kg.
 • Pierwszy Polak na orbicie ziemskiej - Hermaszewski Mirosław 27.06.1978 r

Praca powstała na dużym arkuszu brystolu nakleiliśmy oś czasu, od której odchodziły kolejne strzałki, które leciały do kolejnych podróży. Zobaczcie jak wyglądało to w praktyce.


Następnie złożyliśmy plakat w całość, zostały wszystkie opisy zdjęcia przyklejone, a następnie inwencja twórcza zawładnęła dzieciakami i dekorowały plakat według uznania. Są kosmici, astronauci, i wiele więcej!
A tak wygląda gotowy plakat, który można jeszcze ulepszyć!
Następnie obejrzeliśmy sobie bajkę z serii "Był sobie kosmos" -"Pierścienie Saturna. To tylko jedna z wielu świetnych bajek edukacyjnych!


A na koniec pograliśmy w grę "Kosmiczna wyprawa", którą zrobiłam na zajęcia z astronomii. Zabawa świetna i do samego końca nie było wiadomo kto wygrał. Dzieci były trochę zawiedzione że to już koniec, ale 3 godziny zleciały nie wiadomo kiedy! 


Na tym kończyliśmy warsztat, który oczywiście stał się początkiem kolejnych pomysłów! Bo temat jest dopiero zaczęty, a jest ogromny jak cały kosmos!
Wokół dzieci Słowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy się my 3 Biesy dwa Duśkowy świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co robi Robcio Cały świat Karli Jej cały świat Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrem Laurowy świat Kreatywnie w domu Gagtki Trzy Gugusiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and my heart Konfabula Uszywki Zuzninkowej mamy Mama na pełen etat Scwytane chwile Dzwoneczkowy raj mamy Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Mama Aga, sztuka i dzieciaki Mamuśka 24 Pomieszane z poplątanym Worldschool explorers Nasza edukacja domowa Pomysłowe smyki Z motylem na dłoni Zakręcony belfer Zabawy z Archimedesem Dziecko na warsztat

Spodobają Ci się również:

3 opinii

 1. Uwielbiamy podróże w kosmos :-))
  Dzieciaki na bank wiele zapamiętały z takiego warsztatu :-) super :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietny warsztat! U nas kosmos takze nadal zywy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny świetny warsztat - podoba mi się to, że masz możliwość przeprowadzenia go wśród dzieci w szkole ;) Dobra robota - powstał Wam wspaniały plakat (y)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)

>