Syfon i uczucia czyli emocje w natarciu

Napisała - poniedziałek, stycznia 18, 2016

Temat emocji poruszałam już wcześniej, ale tego nigdy dość. Czemu czujemy złość, strach, miłość i smutek? Syfon właśnie przeżywa różne uczucia, ale nie wszystkie je rozumie.

syfon i uczucia

Syfon to piesek. 5 latek, który kocha nad  życie swoją panią. Mieszka sobie wraz z nią i Pućką - ptaszkiem. Prędzej nie miał takiej sielanki. Jego poprzedni właściciel był złym człowiekiem i źle traktował pieska. Teraz Syfon jest szczęśliwy, ale do pewnego dnia.

Wracając raz ze spaceru Pani Syfona widzi, że Pućka nie żyje. Ogarnia ją płacz i żal, że ptaszyny już  z nimi nie ma. Podobnie czuje się pies. Ptaszek już nie "zagada", nie zaćwierka. Nie rozumie jednak do końca swoich uczuć. Nie wie dlaczego czuje się tak a nie inaczej, dlaczego nie jest wesoły jak zawsze. Od czego jednak są przyjaciele i Ci którzy wiedzą. 

To jedno z uczuć jakie poznajemy u naszego bohatera. Nie braknie również strachu! Kaktus - pies uwiązany cały czas przy budzie sieje postrach wśród okolicznych psów. Każdy omija go szerokim łukiem. Nikt nie chce mu się narazić. Prawda o Kaktusie jest jest straszna. Z czasem i Syfon ją pozna. 

Po śmierci Pućki, Pani czuje żal i smutek, który odbija się na psie. Ale spokojnie! Ona również zrozumie swój błąd i wszystko wróci do normy. Syfon znów będzie wesołym i szczęśliwym psem. Na jego drodze staną różne przygody, wesołe i te mniej, a także uczucia, których musi nauczyć się rozumieć.

Syfon ma pełne łapy roboty! Poznawanie uczuć, zrozumie ich to strasznie ciężka i ważna sprawa. Bez nich jesteśmy pustymi maszynami. Prawidłowe ich rozumienie i zaakceptowanie to nie lada wyzwanie, z którym często dorośli sobie nie radzą. A to do nas należy nauka ich u dzieci. By mogły nazwać to co czują, żeby poznały pojęcie miłości, strachu, bólu czy to czym jest empatia.
 

Dzieciaki lubią gdy o ważnych sprawach przemawiają zwierzęta. Utożsamiają je sobie jako przyjaciół, odnajdują tam siebie, swoje troski i radości a całość okraszona miłymi dla oka ilustracjami. By mówić o uczuciach nie trzeba książek, jednak są one miłym dodatkiem i pomocą. 

Właśnie tak odbieram książkę "Syfon i uczucia". Jako pomoc w poznaniu, nazwaniu i pokazaniu uczuć. W prostym przekazie, z fajną grafiką i dobrym przesłaniem poczytacie o przygodach pieska, gdzie emocje biorą górę! 

"Syfon i uczucia" to książka autorstwa Iwony Kamińskiej. Poleca ją również "Miasto Dzieci". 
Możecie ją kupić w cenie regularnej 34,90 zł, a wydało ją Wydawnictwo Czterolistne. Przygody Syfona możecie śledzić również na jego stronie na Facebooku - Syfon, pies taki jak ty


Spodobają Ci się również:

8 opinii

 1. Bardo fajna tematyka, ale ilustracje szczególnie skradły mi serce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serię kojarzymy, aczkolwiek nie mamy. Przykra sprawa, że ptaszek umarł, ale jednocześnie dobrze, że książeczka stymuluję rozmowę o emocjach temu towarzyszących.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz taka kolej rzeczy. Śmierć nie jest nigdy fajna, ale to część naszego życia

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszędzie głośno tej serii,może to najwyższa pora, aby zapoznać się z nią bliżej, no przyznam szczerze, że mnie bardzo zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto rozmawiać z dziećmi o uczuciach. A dobrym pretekstem jest ciekawa książka. Muszę zapamiętać sobie tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna książka, kolejna na naszej lście do kupienia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój strszy uwielba rozmowy o uczuciach zachowaniach, młodsza uwielbia zwierzęta ale do rozmów skora jest swoich:) Wygląda ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna książka mówiąca o uczuciach. Mamy w domu kilka podobnych pozycji i nasze dzieci bardzo je lubią.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)

>