Cała prawda o Francuzkach

Napisała - piątek, stycznia 29, 2016

Francuskie kobiety zawsze kojarzyły mi się z lekkością, zwiewnymi sukienkami, uśmiechem i wiecznym szczęściem. Prawda jest taka że to tylko stereotyp.

Cała prawda o Francuzkach

Pamiętam filmy francuskie. Piękne, uśmiechnięte kobiety, szczęśliwe matki, lekko rozwiany włos. Ach! Co za sielanka! Ale czy faktycznie tak jest? Czy zawsze tak mogło być. 

Okazuje się jednak że kobiety wcale nie miały tak fajnie. W XI wieku i dalej były one traktowane jako towar. Nie miały prawa głosu, żadnych praw ani przywilejów. Były po prostu nikim. To mężczyźni wtedy rządzili i nie w głowach były im rządy kobiecą ręką! 

Trochę inaczej sytuacja się miała gdy to królowa pełniła władzę. Mimo swojej pozycji musiała udowadniać że jest godna tego stanu. Małżeństwa w tym czasie były planowane i już 15 latki wychodziły za mąż za dużo starszych królów czy książęta. Ich głównym zadaniem była opieka nad domem i rodzenie dzieci. 

Wieśniaczki. To zupełnie inna historia. Rycerze mogli je gwałcić ile tylko chcieli. Nie miały nic do powiedzenia. Na szczęście z czasem ich sytuacja ulegała zmianie. Zaczęła wchodzić na salony "dworska miłość" i bardziej szlachetne zachowanie mężczyzn. Uwodzenie kobiet stało się czymś pożądanym. Nie chodziło tylko o współżycie z kobietą ale o rytuał, by zwróciła uwagę na niego. 

Nie brakło również ważnych tragicznych historii jeśli chodzi o historię kobiet. Jedną z nich jest Joanna D'arc. Młoda osoba, która walczyła jak mężczyzna, walczyła o prawa kobiet została spalona na stosie. 

Ba! Wtedy płeć piękna, nie umiała nawet pisać! To było zarezerwowane dla wyższych sfer, ale głównie mężczyzn. Nikomu nie przyszło do głowy by nauka pisania była powszechna. Nawet nie myśleli o tym że kobiety będą pisały książki. 

A to również nastąpiło i to wcale nie były grzeczne, a bardzo kontrowersyjne, pełne intymności. To było nie do pomyślenia, by takie książki mogły ujrzeć światło dzienne. Tym bardziej że o takich sprawach nie wypadało pisywać.

Również w modzie wprowadzały prawdziwą rewolucję. Coco Chanel -  kto jej nie zna! A kto zna jej historię? Dzięki tej książce, możecie poznać również historię  paryskiej mody, projektantów czy jak zmieniały się trendy na przestrzeni lat.

Świetna lekcja historii, pełna zawiłych spraw, miłości, szczęścia, ale również tragedii, zdrad i rewolucji. Szukając ciekawej lektury na temat Francji polecam tę książkę. Rzeczowa, pisana prostym językiem z masą informacji.

Książka wydana z Wydawnictwie Kobiecym, a jej autorką jest Marie-Morgane Le Moel.
Cena regularna 39,90 złSpodobają Ci się również:

0 opinii

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)