Julian Tuwim w nowej odsłonie - PzK

Napisała - czwartek, grudnia 10, 2015

Są takie książki, a raczej utwory które znać trzeba! Klasyka literatury. Kto nie zna twórczości Tuwima?  Słoń Trąbalski czy Lokomotywa jest znana wszystkim!

lokolotywa Julian Tuwim

Sama treść jest bardzo ważna. W końcu ta treść ma sama wpadać w ucho, być ciekawa, śmieszna, zabawna. To jednak dopiero część. Ważna jest również oprawa. Wielkość książki, ilustracje.

Mamy również wiersze w innej oprawie, ale nie przyspieszają bicia serca młodego czytelnika. W tym przypadku jest inaczej. Duży format, ciekawe, utrzymane w starym stylu ilustracje i wiersze, które zna to świetne połączenie. 

A teraz do rzeczy. Wydawnictwo Muza po raz kolejny dzięki Muzeum Książki Dziecięcej udało się wydać cudne książki z wierszami Juliana Tuwima. 

"Lokomotywa"

To zbiór 3 wierszy - Lokomotywa, Rzepka oraz Ptasie Radio. Każde z nich jest niepowtarzalne. Ilustracje jakby sprzed wielu lat idealnie wpasowują się w tekst. Czytając i oglądając każdą ilustrację uważnie uśmialiśmy się z Adasiem. W tej książce ilustracje tworzył Jan Lenica.

Uwielbiam takie rysunki w książkach, mają swój czar a w połączeniu z nowoczesnością jest po prostu cudnie!


"Słoń Trąbalski"

To druga pozycja z tej serii. Tutaj dla odmiany znajdziemy 16 wierszyków. Nie wszystkie nam przypadły do gustu, ale to kwestia upodobań. Jeśli natomiast chodzi o ilustracje, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Mimo że takie różne od poprzednich, zachwycają oko swoją oryginalnością. Proste kształty, jakby trochę rysowane dziecięcą ręką. Mają jednak coś w sobie.


Muszę wspomnieć o samej okładce. Czuć pod palcami różne faktury, wrażenia sensoryczne dodatkowo wzmagają chęć sięgnięcia po książkę. Tu działają różne zmysły, które zapewniają dobrą zabawę, świetną literaturę i możliwość dalszej zabawy. Wszystko zależy od nas jak wykorzystamy dostępne książki, czy uda się nam wykorzystać je w zabawie, nauce i wspólnym czasie.

Pamiętam ze szkoły te wiersze, tyle lat a nadal tkwią w głowie, wywołują uśmiech na twarzy, ciepłe wspomnienia i tę ponadczasowość. Tyle lat, a one nadal aktualne, nie tracąc nic na wartości uczą dzieci, zabawiają i zapoznają z klasyką. Takie książki i wiersze mają moc! 

A Wy co myślicie o twórczości Tuwima? Jak podoba się taka odsłona?

Książki do kupienia w Wydawnictwie Muza - Lokomotywa i Słoń Trąbalski. Cena za każdą z nich to 36,90 zł, ale bardzo często można kupić je w promocyjnej cenie.


Spodobają Ci się również:

8 opinii

 1. Klasyka to jednak klasyka :) A wydanie całkiem przyjemne, choć te krokodyle jakieś dziwne troszkę, hmmm. Zamiast być zielonymi jak przystało na krokodyle, mają kolor skóry jak ludzie! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podobają mi się te wydania, chociaż T. szalej również za tym nowoczesnym, zilustrowanym przez Katarzynę Bogucką. Ja wolę klasykę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. chyba "nowoczesne inaczej", bo dobrze je pamiętam z dzieciństwa :)
  bardzo się ciesze widząc to wznowienie, jest był to jeden z moich ulubionych zbiorów wierszyków Tuwima - z Jankiem czytamy je z pożółkłych stron, ale bawią i zaskakują tak samo!
  które Wam się nie podobają?

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja miałam kiedyś taki pomysł, żeby zebrać i pokazać różne wydania "Lokomotywy". My mamy wydanie z ilustracjami Szancera, ale Lenica też mi się bardzo podoba i chyba nawet Młodszemu (czytaj sobie) kupię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy obie, bardzo ładne, staranne wydanie, które przetrwa kolejne 100 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzika Jabłoń20 gru 2015, 00:09:00

  Uwielbiam wznowienia z serii Muzeum Książki Dziecięcej Poleca. ilustracje wryte w pamięć i oko, od dzieciństwa na zawsze. Mocne wspomnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje ulubione utwory :) i faktycznie fajne wydanie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)

>