Jak powstają kryształy? - Dziecko na warsztat

Napisała - piątek, grudnia 11, 2015

Eksperymentowanie to stały etap w życiu człowieka. A zabawa eksperymentami jest niezwykła zabawa. Otwiera oczy na inne rzeczy, inne spojrzenie, bardziej ciekawe. 

jak powstają kryształy

Postanowiliśmy że zadziałamy z czymś nowym. Z czymś z czym nie mieliśmy do czynienia. A chodzi mianowicie o kolorowe kryształy. Warsztat "doświadczenia" miał być opublikowany kilka dni temu, ale czekaliśmy na nasze kryształy.

Przy użyciu soli z zestawu Discoveria dostępnego w Empiku "Magiczne kryształy", po przestudiowaniu książki zabraliśmy się do działania. Odmierzyliśmy potrzebną ilość soli z dwóch dostępnych rodzajów - ałunu i fosforanu i zabraliśmy się do dzieła!

Podobnie jak w przypadku tworzenia kryształów z soli musimy ogrzewać wodę i dodawać sól aż powstanie roztwór nasycony. Za pomocą pipety nabieramy odrobinę roztworu lub całość przelewamy do specjalnych pojemniczków i czekamy aż powstaną kryształy. 

Zrobiliśmy dużo roztworu, więc musieliśmy dłużej czekać na efekt. Za to efekt wyszedł świetny! A to dopiero początek tworzenia kryształów.

A gdy czekaliśmy na nie mikroskop skutecznie zapewniał nam rozrywkę i to tata był tym głównym majstrem! Zapomniałam, żeby było coś widać pod mikroskopem trzeba trochę wyregulować ostrość. Obserwowaliśmy części ciała świerszcza, odrobiny cukru, a nawet włos. Adaś się poświęcał, wyrywał swoje włoski, a ja złapałam swoje i zaraz kilka długich okazów. Pomoc taty nieodzowna oczywiście - wyregulował, ustawił i mogliśmy obserwować włosy pod mikroskopem. To znaczy kto mógł, ten mógł. Gdy przyszła moja kolej, Adaś chciał oglądać coś innego i obeszłam się smakiem.Gdy jednak kryształki zaczęły się tworzyć mogliśmy zacząć obserwację ich pod lupą, pod słońce a także pod mikroskopem. By pokazać chociaż część tych cudownych widoków napracowałam się trochę ale widać to co my widzieliśmy.

Ałun i fosforan to sole, które cechują się innymi kształtami kryształów. Dlatego też wybraliśmy dwie różne sole do doświadczeń by przekonać się o ich kształtach. A jak one powstają i jaka jest ich historia?

Ziemia powstała z gazów, które nieustanie się ruszały. Z czasem gazy ulegały ochłodzeniu, tworząc ciecze. Pod wpływem kolejnych zmian powstały skały, a następnie kryształy. 

Ałun tworzy kształty 8-kątne, a fosforan natomiast tworzy piękne kryształy o ostrych kształtach. Można zrobić małą ilość roztworu, a potem budować na nich coraz to większe okazy! Nasza produkcja dopiero się rozpoczyna. Jest to świetna zabawa, a raczej obserwacja, która wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji.

Roztwór z ałunem robimy r proporcji 1:1 czyli 20 g soli na 20 ml wody. Fosforan zaś 100% : 80 % czyli 35 g soli na 28 ml wody.

Sól rozpuszczamy w słoiczki, który umieszczamy w kąpieli wodnej. Mieszamy. Ogrzewamy tak by woda nie była zagotowana. Następnie pipetą lub ze słoiczka przelewamy do specjalnych pojemniczków i czekamy. Już o kilku godzinach widać pierwsze maleńkie kryształki.Biały to ałun mroźny, zaś brązowe i niebieskie kryształy powstały z soli fosforanowej. Różnokolorowe sole mamy więc powstaną nowe, o innych kształtach i będą zdobić półkę!

W planach były jeszcze zabawy, które na pewno jeszcze wypróbujemy i podzielimy się pomysłem! Jeśli lubicie tego typu zabawy polecam! Różnokolorowe kryształy które rosną każdego dnia na naszych oczach. Coś pięknego.

A co przygotowały inne dziewczyny w projekcie?


Dziecko na warsztat

Spodobają Ci się również:

4 opinii

 1. piękne Wam wyszły! zazdrościmy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Ale to cudne i efektowne <3 bardzo lubimy ;) BRAWO!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fascynujące i piękna zjawiska :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. U Cały świat Karli widziałyśmy powstające kryształy, robią wrażenie!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)