Plan dnia dla dziecka - wersja do druku

Napisała - czwartek, października 15, 2015

Jak wykonać wszystko co planujemy? Żeby tylko nie zapomnieć o tym? Mamy kalendarze, organizery, plannery. A dzieciaki? Z myślą o nich zrobiłam "Plan Dnia". Tygodniowy planner z obrazkami, które można zmienić w zależności od potrzeb. 


plan dnia

Zrobiłam 2 wersje. Jedna, która jest powyżej do samodzielnego uzupełniania w ilustracje, wedle potrzeb. U nas pewnie będą one się zmieniać. Na razie przygotowałam plan, który zawiera obrazki pomocne na obecny czas.  Czy się sprawdzi? Zobaczymy.

Czas na małe objaśnienie gotowego planu:
 • dni tygodnia to wiadomo
 • pralka - czyli po szkole, przypomnienie o wyniesieniu ubrań do pralki - zawsze problem  z tym jest! szkoda czasu na takie przyziemne rzeczy
 • obiad - uwielbia chodzić, biegać, jeść, iść, poskakać, w efekcie mimo że jest głodny, obiad zostaje zimny na stole
 • sowa na książce - "ucz się ucz bo nauka to potęgi klucz" - sowa symbol mądrości, ma przypomnieć o sprawdzeniu zadania domowego, nauki
 • rybka - przypomnienie o nakarmieniu rybek w akwarium - również często zapomina że one też chcą jeść
 • książki - by dobrze czytać, trzeba ćwiczyć czytanie, poznajemy również zasady pisowni, interpunkcji
 • kulki - zabawa - nie ma dnia bez zabawy! odstresowuje, pobudza wyobraźnię, dotlenia mózg ( więcej pozytywnych rzeczy możecie dopisać)
 • plecak - przygotowanie plecaka na kolejny dzień, sprawdzenie czy wszystko jest
 • gdy dziecko wykonana zadanie z planu dnia, zaznacza "ptaszkiem" odpowiednią rubrykę lub innym znakiem, którym chce
 • nie ma tu smutnych buziek, wesołych, krzywych itp. - znaki bardziej neutralne 
 • na dole miejsce na podsumowanie tygodnia/dnia, uwagi własne
Plan dnia zrobiłam na popołudnie. Od rana nie ma problemów z ubieraniem, śniadaniem itp. A jeśli chcecie możecie pobrać Plan Dnia i zastosować go u siebie! 

Jeszcze jedna rzecz. Nie ma tu nagród, kar, pochwał. Plan dnia ma na celu pobudzenie samodzielności, odpowiedzialności, systematyczności. 

Śmiało pobierajcie ( bez usuwania logo) i dajcie znać czy się sprawdza, jak wyglądają Wasze plany. Nie ma przeszkód by zastosować je do dorosłych! 

Najlepsza zabawa będzie, gdy wspólnie z dzieckiem zapanujecie plan. Tym bardziej będzie systematyczne, doceni swój wysiłek włożony w plan.

Miłej zabawy!

POBIERZ:Spodobają Ci się również:

5 opinii

 1. super pomysl! musze Kubie zrobic podobny baaa Kubie i Oli :) choc juz mieli taki na plusy i minusy... slabo dzialalo :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie tu nie chodzi o plus, minusy, nagrody, tylko o samo przypomnienie obowiązków. Można zaznaczać kropką, gwiazdą, naklejką. Ale bez oceniania, czy wykonał dobrze, źle, jak nie zrobił pole zostaje puste. Nic się nie dzieje. To oni mają zauważyć i poczuć się "doroślej". Warto spróbować. Też mieliśmy plusy-minusy, początkowo ok, a później tak jak u Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. u nas plusy i minusy dzialaly 2 tyg a pozniej olewka musze sprobowac tego Twojego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja dziś właśnie skończyłam robić plan obowiązków dla mojego czterolatka :) Niedługo pokażę u siebie na blogu. U nas problemem jest sprzątanie zabawek wieczorem i zebranie się do kąpieli, dlatego musiałam coś wymyślić. No i u nas jest zbierania magnesików :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny plan. Na pewno niejednemu dziecku się przyda.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)

>