Robaki łąkowe czyli co w trawie piszczy

Napisała - wtorek, czerwca 30, 2015

Za oknem łąki, piękne kwiaty, trawa. A wśród nich mnóstwo małych stworzonek. Wzięliśmy lupę i ruszyliśmy je po podglądać. A co zobaczyliśmy?  

lupa
Łąki są pełne traw i różnego rodzaju chwastów, kwiatów, w których żyją niezliczone ilości owadów i innych robaków. Wystarczy kucnąć i dobrze popatrzeć by znaleźć żyjątka i dowiedzieć o nich się co nie co. Wzięliśmy lupę, długopis i notes i wyruszyliśmy na wyprawę. Adaś dopytywał się czemu akurat idziemy na łąkę, więc przypomniałam mu o naszym projekcie Mały Przyrodnik i już z chęcią szukał dżdżownic, gąsienic, motyli czy śladów dzików i ptaków. 

Po kilkunastu metrach znaleźliśmy gąsienicę. Leżała sobie w cieniu na wilgotnej ziemi. Zastanawialiśmy się jaki motyl się z niej zrobi, gdy przepoczwarzy się w poczwarkę. Przy okazji wytłumaczyłam mu że gąsienica gdy znajdzie odpowiednie miejsce, gdy nadejdzie odpowiednia pora, utworzy kokon i stanie się poczwarką, by następnie stać się pięknym motylem. Ciężko mu było tak zrozumieć z samego słownego opisu, ale przypomniał sobie że kiedyś znalazł taki kokon i zaczęł rozumieć. 
Później maleńka ćma się znalazła. Żeby jej nie męczyć, ruszyliśmy dalej.


Na naszej drodze spotkaliśmy jeszcze motyle, ślady dzików, zielone małe robaczki i inne. Mieliśmy wyszukać ich nazw ale uciekło nam z głowy, bywa. 


Obeszliśmy sobie łąkę dookoła, a na koniec nad stawami żurawie. Jeszcze znaleźliśmy gniazdo sroki, tak obudowane że nie ma jak o niego zajrzeć. Świetny z niego budowlaniec!


Na tym zakończyliśmy naszą wyprawę po łące. A może znacie te owady, które spotkaliśmy?A już jutro kolejne zadanie specjalne i nowy miesiąc poznawania przyrody. Zapraszajcie znajomych! Niech również przyłączą się do zabawy.

Spodobają Ci się również:

4 opinii

 1. czas najwyższy zaopatrzyć się w lupę i wyruszyć z dziećmi w świat przyrody :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Lupa to świetne narzędzie nie tylko do obserwowania robaków :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak moje dziecko zainteresuje się robalami to zgłoszę się do Ciebie...ja ich nie cierpię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie tylko o robakach mogą być posty, ale ogólnie przyrodnicze :) Zapraszam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)

>