Gościnna Sobota,  Kreatywne zabawy,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica

Jak zrobić Exploding Box – Kolorowy Światek

Witajcie! Zanim pokażę Wam jak się robi exploding box, chciałabym wyjaśnić co to w ogóle jest.  Jest to pudełko z życzeniami, które może zastąpić kartkę. Nazwa wywodzi się od sposobu w jaki otwieramy te pudełko. Po ściągnięciu wieczka, pudełko rozkłada się ukazując co jest w środku.

Wymiary takiego pudełka są różne, najczęściej mają rozmiary 7x7x7 cm (po rozłożeniu 21 cm) lub 10x10x10 cm (po
rozłożeniu 30 cm).

Do zrobienia takiego pudełka potrzebne jest:
  1. Papier wizytówkowy o gramaturzenp. 246 g/m2 (grubość jak papier z bloku technicznego);
  2. Nożyczki, nożyk do tapet lub trymetr/gilotyna;
  3. Ołówek;
  4. Linijka;
  5. Klej, np. Magic;
  6. Papier dekoracyjny do scrapbookingu;
  7. Inne: ozdoby (kokardki, wstążki, tekturki, półperełki samoprzylepne, wydrukowane napisy, albo jak u mnie: moneta – 1 grosz, cukierek w kształcie serca, kosteczki 3D).

Do dzieła!

Robimy najpierw bazę. Potrzebny jest 1 arkusz papieru wizytówkowego. Biały jest najbardziej uniwersalny, dlatego zazwyczaj taki używam, ale można oczywiście w innym kolorze zrobić. Wymierzamy boki i wycinamy podstawę tak jak pokazałam Wam poniżej. Następnie zginamy w miejscu gdzie oznaczyłam kolorem niebieskim. Ja robię zazwyczaj pudełko o wymiarach 7x7x7 cm, ale oczywiście, tak jak pisałam wcześniej, można to zrobić w większym/mniejszym wymiarze.

Wycięta podstawa.
Kolejnym etapem będzie zrobienie bazy wieczka tego pudełka. Wierzch musi być większy o 2mm, aby dopasować do podstawy pudełka. Poniżej mapka jak ma wyglądać. Zginamy w miejscach, gdzie jest kolor niebieski, natomiast tam gdzie jest kolor czerwony to wycinamy.

A tu już wycięte wieczko.

Teraz najprzyjemniejsza część tworzenia… OZDABIANIE! 
Wycinamy według naszej koncepcji papier scrapowy o wymiarach mniejszych niż baza o 2-4 mm. Najbardziej popularnym kształtem jest kwadrat, wycinamy 11 takich oraz 4 paski na boki wieczka.

Przyklejamy papier ozdobny do bazy i dekorujemy. Pamiętajmy, by papiery się komponowały, niech dodatki będą dokładnie przemyślane, by wszystko tworzyło jedną całość. W pracy można wykorzystać także kosteczki dystansujące, które nadają pracy efekt 3D.

Zewnętrzna strona

Wewnątrz pudełka

Po ozdobieniu wieczka sklejamy boki.

Tu już po sklejeniu…

Dodatkowo można zrobić na środku mini pudełeczko według tego samego szablonu co podałam powyżej, ale w mniejszych wymiarach. Ja zrobiłam w wymiarze 4x4x4 cm. Jest to świetna alternatywa na włożenie prezentu, np. łańcuszka, czy kolczyków dla osoby obdarowywanej zamiast osobnego pudełka.

Ostateczny efekt pracy.


Mam nadzieję, że kurs jest zrozumiały, oraz że zachęciłam Was do zrobienia podobnego. Koniecznie pochwalcie się swoimi pracami!

Pozdrawiam Was serdecznie!

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.