Mikołaj Kopernik - znana osoba w Dziecku na Warsztat

Napisała - poniedziałek, października 27, 2014

Kim jest Mikołaj Kopernik, chyba nikomu mówić nie trzeba. To ten co Słońce wstrzymał, a Ziemię rozbujał. Obalił kilka mitów, dowiódł swoich racji, a do tego zasłynął na całym świecie. Skoro sławna to osoba, to trzeba poznać bliżej to czym się zajmowała. Wejdźcie do tego kosmicznego świata.

mikołaj kopernik

Zacznijmy od początku.

Kim był Mikołaj Kopernik?
Mikołaj Kopernik
Mikołaj Kopernik
Źródło: klik
19.02.1473 - 24.05.1543
Polski astronom, urodzony w 1473 r. w Toruniu przy ul. św. Anny (obecnie: Kopernika). W latach 1491-1495 studiował w Krakowie, a następnie we Włoszech (Bolonia, Padwa, Ferrara). W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (1510), Olsztynie (1520-1521, w czasie wojny polsko-krzyżackiej).
Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych.
Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Określa się ją mianem "rewolucji kopernikańskiej". Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada kosmologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony.
Kopernik był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, publikował prace o reformie monetarnej i sformułował prawo, iż "gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy".
Imię Kopernika nadawano sondom kosmicznym, instytucjom i obiektom na ciałach niebieskich. Noszą je:
 • duży krater na Księżycu (107 km średnicy)
 • duży krater na Marsie (292 km średnicy)
 • planetoida nr 1322 (orbita 1.86 - 2.99 j.a., okres obiegu 3.77 lat)
 • OAO-3 Copernicus (1972-065A) - amerykański satelita do obserwacji w promieniach nadfioletowych i rentgenowskich, działał w latach 1972-1980
 • Kopernik 500 (Interkosmos 9; 1973-022A) - satelita radziecko-polski do badania promieniowania Słońca i jonosfery, działał w roku 1973
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK)
 • w Toruniu znajduje się Dom Kopernika będący muzeum poświęconym astronomowi.To karta z naszej książki. Na nasze obecne potrzeby wystarczy, a czasem pojawią się kolejne karty z dokładniejszymi informacjami. Ale o jakich kartach mowa? No jak to? 

O kartkach z książki którą stworzyliśmy o Mikołaju Koperniku! To nie wiecie? No tak, bo niby skąd. To taka nasza porcja wiedzy, zdjęć, ciekawostek, zabawy, edukacji i wspólnego czasu, który spędziliśmy nad rozwiązywaniem zagadek. 
Róbcie kawkę, herbatkę , kakao i co tam chcecie i poznajcie książkę o wybitnym człowieku stworzoną naszymi oczami ( i kilku innych miejsc).


No tak. Trochę faktów poznaliśmy, ubaw po pachy, gdy rozwiązywaliśmy zagadkę z kształtu Ziemi. Adaś piszczał z radości, o mało z krzesła nie spadł, tak go moje rysunki rozbawiły. Tylko ja się pytam dlaczego? Przecież całkiem fajne wyszły, idealnie obrazują sytuację :D

Nie zabrakło również prac plastycznych. W końcu Kopernik obalił mit że to Ziemia jest w centrum wszechświata. Adaś na to zareagował dziwną miną i stwierdzeniem że przecież to nie prawda. 

Teoria heliocentryczna najszybciej kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem. Kiedyś uważali inaczej. Taką "prawdę "głosiła" teoria geocentryczna. 

Teoria budowy Wszechświata, której istotą jest założenie, że nieruchoma Ziemia znajduje się w centrum Wszechświata, a wokół niej krążą pozostałe ciała niebieskie: Słońce, planety, Księżyc i gwiazdy. (źródło Wikipedia)

Źródło: Schoolphysics
Kopernik zaś udowodnił że to Słońce stoi w miejscu, a Ziemia i inne planety i gwiazdy krążą wokół niego. Jego teoria, która obowiązuje do dziś.

Heliocentryzm - teoria budowy Układu Słonecznego, według której w wersji historycznej Słońce znajduje się w środku Wszechświata, zaś w jego współczesnym wydaniu w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety, łącznie z Ziemią, je obiegają. W 1616 r. Święta Kongregacja Indeksu zakazała książek o heliocentryzmie, nie potępiając go. Również nigdy nie został oficjalnie potępiony jako heretycki przez Kościół w orzeczeniu papieża i na soborze


Nasza książka to zbiór kart z różnych stron w internecie, które pobraliśmy i idealnie nam tu pasowały. Stworzyliśmy również swoje własne karty, obrazki do książki. 
Jednym z nich była wydrapywanka kosmos, którą kilka dni temu pokazywałam. Adaś z chęcią drapał gwiazdy, rysował swoje własne na kartce czy kolorował wydrukowane. Sprawiało mu to nie lada frajdę! Rozwiązywaliśmy zagadki o kopernikowych przyrządach. Bystre oko się tu przydało oj przydało!
No tak. Teorię mamy opanowaną. więc czas sprawdzić jak to jest w kosmosie i zrobiliśmy swój własny. Teraz mamy duży, super, fajny plakat wszechświata, taki jaki widział Kopernik swoimi oczami w XV wieku.

UKŁAD SŁONECZNY PŁASKI

Niebieski brystol, kredki, nożyczki, klej, ołówek, kolorowe kartki malowane techniką Erica Carle'a i można działać. Z pomocą przyszła nam książeczka zakupiona w Planetarium w Toruniu.

Z kolorowych kartek wycięliśmy planety, księżyc i gwiazdy. Kredką narysowałam orbity i zaczęliśmy naklejać nasze planety.
Na koniec Adaś napisał nazwy planet i je przykleiliśmy je obok danych obiektów. Gwiazdy miały być fluorestencyjne, ale nie dostałam ich w sklepie a fajnie by wyglądało.No nic, mamy jeszcze klej z brokatem. A całość prezentuje się tak.

Mało nam tego światka było więc jeszcze chcieliśmy sprawdzić, jak faktycznie się kosmos kręci i wiruje. Teraz już to wiemy. Ale jeszcze lepsza zabawa była, gdy krzesło było Słońcem, ja Ziemią a Adaś księżycem. Wyobraźcie sobie tę karuzelę! A no tak, karuzela! Nasz Układ Słoneczny w formie 5 D nawet. Sporo pracy, ale za to jaki efekt! 

Układ Słoneczny karuzela


Z gazet zrobiliśmy kulki różnej wielkości. To są nasze planety, Do każdej kulki doczepiliśmy sznureczek.Później musieliśmy poprawić bo wypadły, ale ciii. Następnie każdą planetę obkleiliśmy masą papierową zrobioną z papieru toaletowego, kleju i mąki. 

Oj mazał się mazało. Adaś mimo chęci, wolał zająć się czymś innym w tym czasie. Poszedł do pokoju tworzyć planety do książki....W tym czasie oblepiłam wszystkie planety i ułożyłam do wyschnięcia. Całość schła na grzejniku około 3 dni. Gdy porządnie wyschły zabraliśmy się za malowanie. 

Farbami plakatowymi malowaliśmy nasze planety uważając by nie pozostawić nie pomalowanych otworków. I znów musiało wyschnąć, ale w tym czasie znaleźliśmy patyczki, włóczkę i "skręciliśmy gwiazdę" do zawieszenia naszego Układu Słonecznego. 

Popełniliśmy wielką gafę! Zapomnieliśmy o Księżycu. Jednak nadrobimy to i również dołączymy go do kuli ziemskiej. Całość miała wyglądać ciut inaczej ale i ten układ nam się podoba. Teraz wisi sobie na żyrandolu i kiedy tylko chcemy podziwiamy jak planety krążą wokół słońca.Również swoją wiedzę mieliśmy poszerzyć o bajkę "Gwiazda Kopernika", ale nic straconego. Nadrobimy bo Kopernik to tak barwna postać, że dopiero go musnęliśmy. Zebraliśmy materiały, dowiedzieliśmy się trochę o Koperniku, o planetach a ile przed nami! 

Mamy w domu teleskop ( tylko trzeba wszystkie części poszukać) i może gwiazdy pooglądamy? 

To nie koniec! A dopiero początek naszej przygody z Kopernikiem. Mam wrażenie że malutko tu Kopernika a dużo kosmosu. Wiedzę jego na temat będziemy zgłębiać dalej i może jeszcze coś pokażemy?


Materiały :
Flombork
Internet
Spodobają Ci się również:

22 opinii

 1. Bożena Jędral27 paź 2014, 17:39:00

  patronem mojego liceum był M.Kopernik, warsztat bardzo mi bliski :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewelina Gancarz27 paź 2014, 17:46:00

  mega warsztat! Układ słoneczny mistrzostwo świata :) jak dla mnie najlepszy warsztat tego miesiąca :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobają Wasze układy słoneczne. Szczególnie karuzela :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak się na nią napatrzyłam że w głowie mi się zakręciło :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis !
  Zapraszam do mnie
  Tutaj:
  http://oczyszczalniesciekow.org.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Gosia Pietrzycka27 paź 2014, 22:34:00

  Wydrapywanka kosmicznie mi się podoba :) :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Układ słoneczny świetny. A planety... Macie gotowy zestaw bombek na choinkę:0 Świetne:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ewelina Gancarz28 paź 2014, 07:23:00

  hehe też pomyślałam o tym, że może układ robić za bombki na choinkę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. wooooow jak zwykle warsztat pierwsza klasa :-))) REWELACJA!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. KSIĘŻYCOWA SZUFLADA28 paź 2014, 12:59:00

  Świetny warsztat !!!!


  A Układy Słoneczne wprost fantastyczne !!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę wykonać takie planety :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ designerski warsztat :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lidia Madalińska29 paź 2014, 11:20:00

  Och, och! Ach, ach! Poza tym, że Wasz warsztat bardzo ubogaca i pogłębia
  wiedzę, to chciałam docenić Ciebie za pracochłonność, nakład czasu,
  jaki poświęciłaś zarówno na przygotowanie wszystkiego jak i tak piękne,
  spójne skonstruowanie postu. Ogromne gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 14. Super warsztat! Chyba ukradnę pomysł na układ słoneczny pod lampą ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Angelika Booher29 paź 2014, 17:05:00

  Ale z was pracusie są :), widzę że też korzystacie z Superkid - ja jestem zachwycona tą stroną :).

  OdpowiedzUsuń
 16. Swietny warsztat! Zreszta jak zwykle :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak zawsze b.ciekawy warsztat. Wspaniałe planety Wam wyszły!

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo fajnie ;) Znów Kopernik już chyba u 3 mamy ;)
  Zapraszam Cię do mnie na http://www.asport-junior.pl :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Adas mial racje,Kopernik klamal,,,trzeba sluchac dzieci,,,nie
  zartuje...Kopernik byl jezuickim wyslannikiem ,ktorego dziela oficjalnie
  uznano po to zeby odwrocic nas od prawdy ...
  poszukajcie informacji
  na ten temat,nie zyjcie w klamstwie ,w ktore uwierzylismy tylko
  dlatego,ze od dziecka ,na lekcjach takich jak Pani i klasach pelnych
  globusow uczono nas ,ze Ziemia jest kula,pozniej geoida,do teo stopnia w
  to uwierzylismy(bo przeciez kto z nas jest naukowcem....), ze nikt nie
  odwazylby sie nawet zakwestionowac logiki tych terii,a na wlasne oczy
  kazdy moze sie przekonac,ze to bylo odwracanie od prawdy.nauka stala sie
  nowa religia...porzucilismy religie na rzecz "nauki" i choc w tej nauce
  wiele rzeczy nie trzyma sie kupy ,to my po prostu w to wierzymy...
  pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
  kajetanek@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)

>