Masa papierowa vol 2

Napisała - wtorek, października 28, 2014


Masy plastyczne to świetna zabawa, rozwija, pobudza wyobraźnię i zbliża dziecko i rodzica. Kiedyś próbowaliśmy robić masę papierową, ale wyszła średnio. Teraz wyszła prawie idealna. Przepis na nią znajdziecie na blogu - masa papierowa. Teraz podam inny przepis, który sprawdził się super. Wykorzystaliśmy ją do stworzenia planet do Układu Słonecznego, a reszty zrobiliśmy miseczkę.W misce włożyliśmy porwany na kawałki papier toaletowy. Całą rolkę i ciut. Zaleliśmy wodą na noc, pognietliśmy i minęła noc oraz kolejne pół dnia...

Nastał moment zarabiania masy.

Odcisnęliśmy nadmiar wody, wygnietliśmy w rękach na masę i dosypywaliśmy mąkę, ciągle wyrabiając. Dolałam też vicolu, by lepiej wiązało.


Mąki trzeba byle, by masa była dosyć gęsta. Nie może spływać z naszych tworów. Można również bez użycia kleju ją zrobić. 

Zmieni wtedy kolor na bardziej kremowy z szarego. Świetnie klei się na papier, ale również na folię.

Takim sposobem zrobiłam miseczkę.

Salaterkę obkleiłam streczem i na to nakładałam masę papierową. Następnie schła sobie na grzejniku nasza papierowa miseczka. 


Uwaga!
Nadmiar wody wypływa! Warto mieć to na uwadze.

I sobie schnie. W zależności od pogody, czy w domu są ciepłe grzejniki, masa wysycha w różnym tempie. Jeśli coś planujecie, warto kilka dni wcześniej zrobić masę i formę. Może się okazać się za późno i co wtedy?

Właśnie muszę zrobić nową porcję na kolejny projekt. A co to będzie dowiecie się w listopadzie.

Wspominałam o miseczce. Oto i ona lekko udekorowana kredkami, służy do przechowywania np nasionek fasoli.


Uwaga!
Masa z użyciem kleju, ma bardzo specyficzny zapach nawet po wyschnięciu. Lepiej porządnie odsączyć wodę i dodać więcej mąki.
Świetna sprawa! Można wymyślać dużo różnych rzeczy z masy papierowej, a potem kredkami, flamastrami, farbami dekorować, a może iść w stronę decoupage?

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam miłej zabawy!


Spodobają Ci się również:

4 opinii

 1. Jeszcze nic z takiej masy nie tworzyłam, ale chyba warto spróbować tylko co ? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam! dzieciaki dostały gotowe maski z masy papierowej i zachwycone! Pochwal się później pracami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anna Kruczkowska29 sty 2015, 14:27:00

  Po przygodach z masą solną- zrobiłam z uczniami ozdoby choinkowe i rzeźby, chcę spróbować masy papierowej, bo jest tańsza, a moi uczniowie nie należą do bogatych. Spróbujemy całość przygotować na zajęciach dodatkowych i jakieś drobnostki na Dzień Kobiet przygotować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Masa papierowa fajna, tylko czy można ją przechowywać w kulkach tak jak piszą na tej stronie? http://pogodnyczas.blogspot.com/2013/04/masa-papierowa-jak-zrobic-i-jak.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)