Żaby na łące

Napisała - piątek, września 12, 2014

Ostatnie tygodnie spędzamy na wędrowaniu. Jeden dzień do lasu, drugi łąkę i tak w kółko. Wczoraj był czas na łąkę. Królikom jedzonko zrywaliśmy a przy okazji zabraliśmy słoik z otworkami w dekielku. Ilekroć chodziliśmy po łące spotykaliśmy mnóstwo żab. Małe, duże, zielone, brązowawe. Czy to ten sam gatunek? Okazuje się że nie. 

Najpierw przygotowaliśmy sobie słoik. Dowiązaliśmy wełnę by mieć za coś trzymać. Następnie zrobiłam dziurki, by żaby się nie udusiły. Ruszyliśmy na "łowy".

Adaś szukał żab, a ja zrywałam w tym czasie trawę i koniczynę dla królików. Przeszukiwał szuwary, trawę i znalazł kilka żab. Zielone, szarawą i brązowawe. Okazało się że jest ich już mało. W lecie było dużo więcej.
Jako że na żabach się nie znam ( a powinnam ja to Adaś raczy mnie uświadamiać- bo jestem jego mamą ;)) odpaliłam Wikipedię i znalazłam nasze żaby. Okazało się że  to 3 różne gatunki.

Te zielone to (prawdopodobnie) żaba śmieszka. Charakteryzuje się ciemnymi plamami na ciele, również na brzuchu. Nasze właśnie tak wyglądają. To są jeszcze młode żabki, gdyż dorosłe osobniki dorastają do 7-13 cm. Te miały około 3-4 cm. A tylne nogi ma brązowawe. 


Tu widać żabę trawną. Przez oczy przechodzi czarny pasek, a kolor skóry ma brązowawy. Dochodzi do 9 cm długości. Lubi okolice lasów mieszanych, liściastych i iglastych. Na powyższym widać też inną żabę - daltamtyńską - z tym mamy problem bo podobno żyje tylko na południu Polski. Mimo to opis pasuje.  Po lewej stronie widać nogę i kawałek ciała. Największa ze znalezionych. Masywne ciało, grube nogi. Lubi wysokie trawy, bagna o podłożu gliniastym. 

Żaby trawne  mają grube brzuszki, jasne. Przyjrzeliśmy się również ich nogom. 

Charakterystyczne cechy

Przednie łapki są małe, palce dosyć długie. A tylne łapki są masywne umięśnione i szersze. Między palcami u tylnych nóg maja błony, które ułatwiają żabom pływanie. 

Później obserwowaliśmy jak żaby pływają. Przednie łapki układają wzdłuż ciała, a tylnymi odpychają wodę wykorzystując błony między-palcowe. 

Adaś gdy dowiedział się że tylne łapy żaby działają jak wiosła od pontonu był uradowany! Wielką frajdę mu sprawiło oglądanie jak żaba pływa. 

Był plan by karmić żabki muchami, ale przez moją nie uwagę pokaleczyły się o zadziory w dekielku i czym prędzej je wypuściliśmy by się nie męczyły. 

Maja również bardzo długie języki ułatwiające im łapanie owadów.

Jednak dowiedzieliśmy się że jedzą dżdżownice, ślimaki, muchy, inne owady. pająki.

Na tym zakończyliśmy pierwszą lekcję o żabach. Kolejna już wkrótce. Zostało dużo do opowiedzenia, poznania! 

Kiedyś też robiliśmy skaczące żaby z origami. Znajdziecie je w zakładce Origami.Spodobają Ci się również:

3 opinii

  1. Z żabami jest ten problem że dość powszechnie występują krzyżówki, które, siłą rzeczy, są dość trudne do oznaczenia. Aha. I bez względu na gatunek polskie żaby są pod ochroną i nie wolno ich przetrzymywać bez specjalnego zezwolenia. Dobrze, że je wypuściliście.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja żab nie łapię, wręcz się kryje, jak je widzę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fiu fiu, moje do rąk by tych płazów nie wzięły. Takie delikutaśne dzieciaki mi się trafiły :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)