Z prądem za pan brat - akcja

Napisała - wtorek, lipca 15, 2014

Na samą myśl ile na moje dziecko czeka niebezpieczeństw każdego dnia, przechodzą mnie ciarki! Pędzące auta koło domu, pijani kierowcy, głupie zabawy w uciekanie w sklepie czy nie słuchanie podczas zabaw nad wodą. Wszystkie te rzeczy dzieją się tuż pod naszym nosem, ale jest jedna sprawa, którą rzadko się porusza. Prąd! Co jakiś czas, głównie we wakacje widać jakieś spoty ale do mniejszych dzieci, nie bardzo przemawiają...

Źródło : PGE
Zastanówcie się. Ile razy upominaliście dzieciaki żeby nie wkładały palców, drucików do kontaktu ( sama wkładałam -  o zgrozo!) i ciągły mamy upominanie, bo Cię prąd kopnie! Na szczęście nic się nie stało. Prawie... Kiedyś z rok czy dwa, przez nie uwagę prąd mnie popieścił w rękę że czułam to do łokcia.

Adaś jak miał ze 3 lata znalazł jakiś kabelek od słuchawek czy coś podobnego i włożył do kontaktu. Korki wysiadły, strach czy nic mu nie jest, skąd on wziął ten kabelek? Byliśmy bardzo na siebie źli, że nie dopilnowaliśmy tego. 

Takich sytuacji w naszym życiu jest masa! Ile razy się słyszy że chłopcy po 10-12 lat weszli na słup wysokiego napięcie i prąd ich poraził że do końca życia zostaną inwalidami albo pourywało im ręce czy nogi. Co wtedy oni czują? Co czują rodzice? A odszkodowanie? To często inna bajka. Sprawa w sądzie, po której może zapaść decyzja, że dziecko powinno być świadome zagrożenia jakie niesie ze sobą złe używanie prądu. 

Każdy rodzic chce swoje chronić przed wszystkimi zagrożeniami, ale przed wszystkimi nie jest w stanie. Już nawet nie chodzi o to, że czasami może nas zabraknąć, kiedy dochodzi do zdarzenia niebezpiecznego. Sęk w tym, że jakkolwiek dobrymi rodzicami byśmy nie byli, czasami najzwyczajniej brakuje nam wiedzy. Tak jest chociażby w przypadku prądu i związanych z nim zasadami bezpieczeństwa. W tym miejscu mogą z pełnym przekonaniem polecić przygotowane przez PGE Polską Grupę Energetyczną filmy edukacyjne, które skierowane są do dwóch grup – dzieci uczęszczających do klas I-III i młodszych oraz do młodzieży gimnazjalnej.  

Skupmy się na tych pierwszych pt. „Pan Piorunek”. Są świetną podstawą do przeprowadzenia z dzieckiem takiej lekcji, czy rozmowy jak rozumie zagrożenia, jak powinno się zachowywać, itd. Jestem pewna, że to może okazać się super rozwiązaniem z unikaniem "kąśliwego" niebezpieczeństwa. Najważniejsza w przypadku ochrony naszego dziecka najważniejsze są edukacja.
  


Gdy tylko rozbrzmiały pierwsze dźwięki filmu, Adaś przybiegł by zobaczyć co oglądam. Pierwszy film o soczku przy laptopie. W tym samym momencie miałam kawę przy swoim. Adaś ogląda, sok się wylewa... Spojrzenie na kawę, na mnie i z ironicznym uśmieszkiem że ja tak zawsze robię! Faktycznie! Zaraz kawę zabrałam od  laptopa, ale uwag syn mi nie oszczędził... Ma chłopak rację!

Pan Piorunek przyciąga uwagę nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Sami czasem łapiemy się na niebezpiecznym(!) zachowaniu się przy urządzeniach elektrycznych. A takie krótkie spoty, przecierają Nam oczy. Takie codzienne sprawy, błahe się wydają a stwarzają takie niebezpieczeństwo. A Wy ile razy próbowaliście grzebać przy sprzętach elektrycznych w domu? Pewnie nie raz! A potem dzieci patrzą, chcą naśladować rodziców i masz babo placek! 

Akcję edukacyjną Grupy PGE popieram rękami i nogami! Trzeba edukować dzieci i dorosłych również jakie mogą być konsekwencje z nie odpowiedniego używania sprzętów! Dorośli są zabiegani, zapominają a o wypadek nie trudno, tym bardziej że dzieci to nasze klony, które chcą być takie jak rodzice. Dajmy i dobry przykład. Zastanówcie się ile razy narażaliście siebie i bliskich na niebezpieczeństwo związane z prądem? 

Gdy już zdobędziemy wiedzę jak bezpiecznie go używać, będzie trochę spokojniejsi. Mimo to ZAWSZE uważajcie! Rozpowszechniajcie wiedzę na temat bezpiecznego używania prądu i urządzeń elektrycznych. Uczcie dzieci już od najmłodszych lat. 

W końcu chcemy by nasze pociechy były bezpieczne i zdrowe, prawda?

Wpis we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna.


Spodobają Ci się również:

5 opinii

 1. Wspaniała akcja i bardzo potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ważna akcja, prąd może być strasznie niebezpieczny :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak prąd jest bardzo niebezpieczny a rzadko się o tym mówi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. A przecież on jest wszędzie!

   Usuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)