Zoo Oliwa w Gdańsku

Napisała - poniedziałek, maja 06, 2013

Czas wycieczek się rozpoczął. Co warto zobaczyć z dzieckiem w wakacje? Gdzie pojechać? A co lepiej omijać szerokim łukiem?  Przez przypadek w sumie mogliśmy zobaczyć Zoo w Oliwie w Gdańsku. Mój tata, a dziadek Adasia jechał osobówką do Gdańska i zaproponował wycieczkę. Nie mogliśmy nie skorzystać :)

Zoo jest ogromne!

Na początek słowo historii o Zoo.

"Inicjatywa utworzenia na terenie Oliwy ogrodu zoologicznego zrodziła się u schyłku lat 40 ubiegłego stulecia i została gorąco poparta przez mieszkańców Trójmiasta. Entuzjazm był tak wielki, że ówczesne władze - początkowo niechętne temu projektowi - wyraziły pod koniec 1953 roku zgodę na założenie w Gdańsku ogrodu zoologicznego. Przeznaczono na ten cel teren parkowo - leśny o powierzchni około 100 ha, położony niedaleko centrum Oliwy, w Dolinie Leśnego Młyna (obszar ten nazywa się również Doliną Krzaczastych Młynów), urozmaicony wodami Potoku Rynaszwskiego. Jest to samo serce Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, charakteryzujące się iście filmowym pejzażem. W oliwskim zoo nakręcono zresztą wiele polskich filmów przyrodniczych. O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1945 roku funkcjonował pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza, pochodzącym z I połowy XIX wieku, zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego.


Uroczyste otwarcie gdańskiego zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku. Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty, a także małpki i papugi - dary marynarzy. W maju 1954 roku do oliwskiego zoo przybył pierwszy żubr o imieniu Puszczan, a w czerwcu - jako dar warszawskiego ogrodu zoologicznego - przyjechała do Gdańska para wilków, Misio i Łątka, rodzice licznego potomstwa, które zasiliło kolekcje wielu krajów świata."

Także ma swoją historię :) A co można tam spotkać?

Ogrom zwierząt! My chodziliśmy tam ponad 3 godziny i na prawdę można było spędzić tam jeszcze więcej czasu! Jako że było to przed sezonem było zamknięte Małe Zoo a także gastronomia i kolejka retro. 

Jak widać część Nas ominęła. Tak czy inaczej zwiedzania był ogrom. Gdy myślałam że to koniec zwiedzania okazywało się że tam gdzieś widać kolejny znak z wymienionymi zwierzętami.

To taki skrót zdjęciowy, ale uprzedzam! Jest tego trochę ;)

To tylko maleńka część tego co widzieliśmy. wszystkich zwierząt jest ponad 1000!!! 

Jestem ciekawa Kolejki Retro i Małego Zoo. 

A co Nas nas wrażenie zrobiło?

Bezwzględnie surykatki. Śmieszne małe stworzonka. 


Na dysku mam dużo więcej zdjęć :) 

Może coś o cenach: bilet normalny 18 zł, ulgowy 9 zł. 

Otwarte od 9 do 19 (maj-wrzesień)

Zoo jest czynne caluteńki rok!

Ja polecam! 3 godziny to malutko na zwiedzenie na spokojnie całego zoo. Także rezerwujcie czas, dużo czasu, ładujcie akumulatory i kierunek Oliwa!

O innych wycieczkach Naszych poczytacie o TUTAJ
Spodobają Ci się również:

6 opinii

 1. Moje kochane zoo. W tym roku zupełnie zapomniałam w tę sobote go odwiedzić. W związku że posiadam karte dużej rodziny, możemy w pierwszą sobotę miesiąca za darmo odwiedzić to kochane miejsce. ZOO cały czas coś rozszerza, dokłada i urozmaica. Jest miejsce do zabaw dla dzieci. A małe ZOO jest rewelacyjne, bo można karmić samemu kózki, owieczki, króliki itp zwierzątka.
  Z tego co widzę wyprawa się udała z czego bardzo się cieszę. Ja jak tam jadę to spędzamy co najmniej pół dnia :) My teraz wybieramy się w czerwcu, akurat wypada w ten dzień Dzień Dziecka więc i będą dodatkowe atrakcje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. bylismy tam trzy lata temu cudne zoo i dinozaury obok były byliście są jeszcze ??

  w tym roku może w wawie uda się zoo odwiedzić

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że kiedyś z dziećmi poblądziliśmy nawet.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wycieczka. Uwielbiam wizyty w ZOO. U nas w Poznaniu też jest fajne ZOO :) jak Magda podrośnie, to w przyszłym roku obowiązkowo się wybierzemy. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)