Porcja informacji o Światowych Dniach Bajki

Napisała - wtorek, lutego 12, 2013

Jak wiecie Patronuję fają imprezę "Światowe Dni Bajki", które odbywają się w Ostródzie 31.05-2.06.2013 r. Pierwszy raz słyszałam o tej imprezie gdy napisał do mnie pan ze Stowarzyszenia Bajka z prośbą o patronat. Nie mogłam sobie odmówić! Jednak mało o tym wiedziałam, więc zaproponowałam wywiad z kilkoma pytaniami o "Światowe Dni Bajki". Skąd w ogóle pomysł, czym się różnią itp. Także zapraszam Was do poczytania :)1. Kto jest pomysłodawcą akurat takiego wydarzenia? Skąd w ogóle taki pomysł?

Pomysł zrodził się wiele lat temu, trochę przypadkiem. Pewnego wieczoru wokół stołu zebrała się grupka ludzi chcących zrobić coś niezwykłego, czego jeszcze nikt nigdy wcześniej nie zorganizował. Nie miały być to kolejne odsłony czy warianty konkursów, zawodów, przeglądów, festiwalów czy pokazów...Całe zebrane towarzystwo żywo dyskutowało w poszukiwaniu pomysłu. W pewnym momencie ta dynamiczna rozmowa skierowała swoje tory...na myśl o przeszłości, tej mniej i bardziej odległej, kiedy to ludzie siadali wokół ogniska i opowiadali sobie najrozmaitsze historie. I wreszcie podczas tych rozważań, zupełnie spontanicznie, padło magiczne słowo bajka. Od tego wszystko się zaczęło...Powstało Warmińsko- Mazurskie Stowarzyszenie Bajka a wraz z nim narodziły się Światowe Dni Bajki.
2. Co jest celem tego wydarzenia?Do kogo jest skierowana akcja?
Światowe Dni Bajki są wydarzeniem, którego celem jest zgromadzenie i zjednoczenie w jednym miejscu i czasie zjawisk oraz faktów odbieranych przez ludzi jako dobre, łączące pokolenia, narody i kultury. Takim zjawiskiem jest niewątpliwie wiara w zwycięstwo dobra nad złem, a faktami obecne na całym świecie dzieci, rodziny i bajki. To magia bajki i wspólnej zabawy służy odbudowie i wzmocnieniu pozytywnych relacji międzyludzkich oraz wartości rodziny. Światowe Dni Bajki są więc imprezą zupełnie dla wszystkich. I niech nazwa wydarzenia nie zmyli dorosłych, bo to akcja skierowana również do nich :)

3. Kiedy odbyły się pierwsze "Światowe Dni Bajki"? I na jaką skalę?

I Światowe Dni Bajki odbyły się w czerwcu 2007 roku pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Prezydenta Miasta Olsztyn i Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty. Główne atrakcje rozgrywały się w Olsztynie- były to liczne konkursy, zawody sportowe, spektakle teatralne, gry, zabawy, kiermasz książek, rodzinne ilustrowanie ulubionych baśni i wiele innych. Całą akcją interesowały się lokalne media- w prasie pojawiły się artykuły, materiały zdjęciowe, w telewizji wywiady, w radio konkursy i relacje z eventu. Łącznie w 43 imprezach zorganizowanych w ramach I Światowych Dni Bajki Olsztyn 2007 udział wzięło około 16490 uczestników.

4. Wiem że to masa pracy, przygotowań bo jednak to są światowe dni. Z jakich krajów można spodziewać się gości?

Spodziewamy się gości z całego świata :). W połowie lutego wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich ambasadorów mających swoje placówki dyplomatyczne na terenie RP, w których zaproponowaliśmy aktywne uczestnictwo w VII Światowych Dniach Bajki. Mamy ogromną nadzieję, że ambasadorzy zaszczycą nas swoją obecnością,  a dzięki przygotowanym prezentacjom ambasadorskim na temat kultury danego kraju, każdy uczestnik Światowych Dni Bajki będzie miał możliwość bezpośredniego poznania obyczajów, tradycji, sztuki, muzyki, języka, kuchni czy historii poszczególnych państw. Liczymy też ta to, że dowiemy się również w co bawią się i grają dzieci na całym świecie i jakich bajek słuchają na dobranoc.
Podczas VII Światowych Dni Bajki na pewno znaczną rolę odegrają Goście ze Wschodu. Planujemy zorganizowanie występów zespołów folklorystycznych, teatrzyków dziecięcych i młodzieżowych, koncertów, pokazów kozacko- szlacheckich. Innym kluczowym eventem będzie Festiwal Muzyki Latynoamerykańskiej- po raz pierwszy w Polsce zobaczymy salsę i sambę w jednej odsłonie w wykonaniu wspaniałych artystów z Ameryki Łacińskiej i basenu Morza Karaibskiego oraz niesamowity musical Conoce Mi Cuba. Nie zabraknie również Gości z Afryki, którzy zaprezentują nam swoją kulturę, w bardzo szerokim ujęciu, podczas „Spotkania z Afryką”.


5. Jakie atrakcje będą czekać na przybyłych gości?

Oprócz wspomnianych właśnie prezentacji ambasadorskich, Festiwalu Latynoamerykańskiego i Spotkania z Afryką wszyscy przybyli goście i uczestnicy VII Światowych Dni Bajki będą mogli wziąć udział w najrozmaitszych eventach , które odbędą się w Centrum Targowo- Konferencyjnym Demuth Arena Ostróda oraz placówkach i obiektach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych na terenie Ostródy, Olsztyna i miejscowości satelitarnych. Będą to parady postaci bajkowych, konkursy (również o charakterze międzynarodowym) literackie, artystyczne, teatralne, taneczne, koncerty, zawody sportowe, turnieje, prezentacje gier i zabaw różnych narodów, wystawy rękodzieł, bicie rekordów Guinessa, pokazy i imprezy z udziałem Gości Specjalnych, osób medialnych i celebrytów.

6. Czym się różnią pierwsze od kolejnych "Dni Bajki"? Czy są na większą skalę, z innymi atrakcjami? 

Niewątpliwie VII Światowe Dni Bajki różnią się od poprzednich edycji, przede wszystkim skalą całego zdarzenia, choć cel i misja pozostają niezmienne. Światowe Dni Bajki w minionych latach miały nieco bardziej lokalny charakter, aczkolwiek z każdym kolejnym rokiem udawało się zorganizować coraz więcej nietuzinkowych atrakcji z udziałem ciekawych gości. Już V Światowe Dni Bajki zostały objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, Biblioteki Narodowej, Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Do uczestników V Światowych Dni Bajki Pani Anna Komorowska wystosowała bardzo sympatyczny list, wyrażając w  nim swoje zainteresowanie i poparcie bajkowego projektu.
W tym roku również złożyliśmy wnioski o patronaty,  teraz czekamy na decyzje. Na chwilę obecną otrzymaliśmy patronat Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Na uczestników VII Światowych Dni Bajki czeka moc atrakcji o znacznie większej niż dotychczas skali- międzynarodowość, między kulturowość i anturaż fantazji będą przenikały się na każdej płaszczyźnie po to, by łączyć pokolenia, narody i kultury. VII Światowe Dni Bajki zostaną także wzbogacone o I Międzynarodowy Kiermasz „W życiu jak w bajce” w Demuth Arena Ostróda, stwarzając tym samym czwarty- biznesowy wymiar, obok bajkowego, międzynarodowego i międzykulturowego, całego przedsięwzięcia. Wyrażamy nadzieję, że będzie to wydarzenie o bezprecedensowej skali.

Bardzo dziękuję p. Magdalenie Pliskowskiej za wyczerpujące odpowiedzi :)

A może Wy macie jeszcze jakieś pytania?


Spodobają Ci się również:

4 opinii

 1. Świetny pomysł z tymi Dniami Bajki:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog, gratuluję :)
  Nie mam własnego, jednak chciałabym Cię zaprosić na pewnego niezwykłego bloga, który odmienił moje życie. Ta cała strona to tak naprawdę pewnego rodzaju akcja, fajnie jeśli się w nią aktywnie włączysz lub przynajmniej wspomożesz - obserwując. Przeczytaj ten post, a na pewno nie pożałujesz (a nawet będziesz pod wielkim wrażeniem jak ja):
  http://f-me-i-am-famous.blogspot.com/2013/01/some-things-cost-more-than-you-realise.html
  "Mogę zmienić świat tylko z Tobą"

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się fantastyczna impreza !

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas. Napisz co sądzisz o tym poście?
Pomóż w rozwoju bloga :)